Zaloguj do panelu

Nazwa użytkownika

Hasło

Kościół w Izabelinie

Google Map

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu powstała w 1951 r. Pierwotnie w jej skład weszły wsie: Izabelin B, Izabelin C, Hornówek, Laski i Górki Klaudyńskie – z parafii w Starych Babicach; Truskaw i Pociecha – z parafii Borzęcin; Sieraków – z parafii Łomna; Laski, Mościska i Opaleń – z parafii wawrzyszewskiej w Warszawie. Sam kościół w Izabelinie został zbudowany w latach 1951­-1952 według projektu architekt Barbary Sokołowskiej­-Brukalskiej na działce podarowanej przez parafian.

Pierwszym proboszczem parafii izabelińskiej był ks. Aleksander Fedorowicz, który po nominacji mówił „Choćbym budkę miał postawić, Pan Jezus będzie pod dachem”. Zbudował nie tylko mury świątynne, ale stworzył duchowe podwaliny pod wspólnotę parafialną. Wielu wiernych nie miało bowiem przez długie lata styczności z kościołem i księżmi, ponieważ znaczne odległości wykluczały uczęszczanie do kościoła. Z czasem w kościele tym zaczęto odprawiać msze święte przodem do zgromadzonych wiernych oraz zezwolono na czytanie tekstów przez wiernych wraz z kapłanem. Kościół w Izabelinie był więc pierwszym w kraju, w którym nowatorsko odprawiano liturgię.

Obecna bryła kościoła ma strukturę trójnawową. Pierwotnie jego wnętrze było drewniane, lecz z czasem kościół został zamieniony na murowany. Do dziś wnętrze kościoła poprzez drewniany ołtarz i tabernakulum nawiązuje do pobliskiej puszczy, a skromny wystrój - do duchowości franciszkańskiej. Ściana z tebernakulum zdobiona jest scraffito motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Dziś na terenie przykościelnym znajduje się dzwonnica z 1996 r. z trzema dzwonami i licznymi tablicami pamiątkowymi, a wokół kościoła znajdują się drewniane rzeźby.
Autor: Filip Marczewski

Źródła:
F. Marczewski, P. Petrykowski, Ł. Polak: Wspólnota dziejów, ludzi i miejsc pamięci. Gmina Izabelin.
A. Petrowa Wasilewicz: Uśmiech księdza Alego. Dzieje parafii świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie.

MATERIAŁY WIDEO

To miejsce jeszcze nie ma żadnego video

TAGI

Kościół, ks. Aleksander Fedorowicz,

POWIĄZANI LUDZIE

  • Zdzisław Kniołek

    Probosz parafii Świętej Trójcy w Błoniu w okresie 31.05.1978 ...

POWIĄZANE ZDJĘCIA